Duygu Şef

Burcu Şef bu işin çok doğal bi iş olduğunu ve de aklımdan geçtiği şekilde yazabileceğimi söylediğinde rahatladım ve giriştim.. Bu yüzden de bu belki burdaki ilk ve son yazım :)

İlk yazım duygu hakkında.. Son dönem bu konuda epeyce okuduğum düşünüldüğünde ilk yazı için doğru bi seçimmiş gibi görünüyor.. Duygu, yaşamdır. Çok direkt bir giriş oldu ama evet öyledir. Duygu yaşam belirtisidir. Seviniriz, kızarız, öfkeleniriz, kederleniriz, coşarız, güveniriz, nefret ederiz, hayal kırıklığı yaşarız, iğreniriz.. Bunlarsız bir yaşam çizebilir miyiz? Mümkün mü? Dur bakayım.. Evet, mümkün!! Ama sadece bilim kurgu filmlerinde.. Gerçi onlarda bile robotların birbirine aşık olduğu ya da öfkelendikleri sahneler var.. Bi teneke yığınını insanlaştırmanın tek yolu bu çünkü.. Duygu eklemek!!..

‘Duygusal’ deriz örneğin bazı insanlara.. Falan kişi çok duygusal..  Benim çoook gülesim geliyor bu lafa.. “Duygusal mı? Hmm hangi duygunun duygusalı acaba?” diye sorasım geliyor hemen :) Zira 8 temel duygunun yüzlerce kombinasyonu da düşünüldüğünde sorunun yanıtı epey zor ve derin görünüyor.. Bu yüzden susuyorum tabi.. Duygusal, daha çok duygularını gözönünde yaşayan, bencileyin duygularını saklamaya gayret etmeyen ya da bunu beceremeyenler için kullanılıyor.. Oysa duygusu olmayan insan olur mu? Olsa da ona insan denir mi? Yahu korkmayın! Hemen konuyu “duygularımız olmazsa havyandan ne farkımız kalır”a bağlamayacağım.. Çünkü zaten “can” taşıyan herşeyin duygusu olduğuna inanıyorum ben.. 13. yüzyılda yaşayan Sufi mistiği İbn-i Arabi’nin de tarif ettiği gibi: “Kalbim her biçime açıktır…” Ben de böyle biriyim işte..

Duygu Şef

About Duygu Şef

Akademisyen, evli falan değil.. İzmir' de yaşıyor. Sanatla arası harika.. Görsel sanatlara pek düşkün. Kitap okumaya bayılıyor, bu yüzden de mesleğinden ekstra memnun.. Gezmeyi ve yemek yemeyi pek seviyor, her lezzete açık, öğrenmeye hevesli, Türk kahvesi tiryakisi… vb. Kısaca yaşamayı seven, yaşamı anlamlandırmak için gayret eden biri..

Fikrini söyle

*