Güçlü ve Duygusal Kadın

Güçlü kadın olmak zordur. Duygusal kadın olmak da zordur. Ama güçlü ve duygusal kadın olmak daha zordur…

İlk bakışta bu iki durum birbiriyle çelişiyor gibi görünebilir, yani hem duygusal hem güçlü olmak.. Ama değil..

Güçlü kadın, bir başkasının varlığına muhtaç olmadan, hayatını ve varlığını devam ettirebilme, şikayet etmektense kendi sorunlarını kendi çözebilme, kendi işini ve hatta başkasının işini de yapabilme yetisine sahiptir. Güçlü ve duygusal kadın ise bunların yanına bir de iç hesaplaşmasını, bazen kendine bile anlatmakta güçlük çektiği duygularını, bitirdiklerini, bitiremediklerini, biriktirdiklerini, paylaştıklarını ve paylaşamadıklarını da ekler  ve hepsiyle birden mücadele etmeye çalışır.. Ve ortaya güçlü ve duygusal kadın çıkar.

Güçlü ve duygusal kadın öncelikle inanan kadındır. İnanır karşısındakinin söylediklerine… Güçlü ve duygusal kadın doğaldır çünkü, ne hissediyorsa onu yansıtır karşıya, fazlasını ya da eksiğini değil.. E haliyle karşısındakinin de böyle olduğunu düşünür.

Güçlü ve duygusal kadın ilişki sırasında kurallarını koyabilen, “O”ndan önce de var olduğunu bilen, “O”ndan sonra var olacağını bilen kadındır. “O”nun dışında da bir hayatı vardır, ayakları yere basar. Kendi nitelikleri, kendi sahip olduğu sıfatları vardır. Kendini tanımlamak ya da tanıtmak için karşı cinsin kazandırdığı sıfatlara ihtiyacı yoktur. Bu sıfatları da yeri geldiğinde kullanır tabi.. Ama “O”nu sevdiği, “O”na değer verdiği için kullanır bu sıfatları, ihtiyacı olduğu için değil..

Güçlü ve duygusal kadın ilişki bittikten sonra da yok “ölürüm biterim”, yok “sensiz bir hiçim” gibi laflar etmez. “O” aklından çıkmasa da, unutamasa da “O”nu, kendi iç dünyasında yapar tüm konuşmaları, kimi zaman sonu gelmeyen hesaplaşmaları.. Güçlü ve duygusal kadın sabaha kadar ağlamaktan gözleri şişse de sabah kalkıp makyajını yapıp, hiçbir şey olmamış gibi işine gidebilen ve hayatına devam eden kadındır.

Güçlü ve duygusal kadın eğer ilişkinin bitmesi gerektiğini düşünüyorsa bitirebilen kadındır.. Severek ayrılsa bile böyle olması gerektiğini düşünüyorsa böyle yapar. Çoğu zaman hissettikleri yeterlidir onun bu kararı alması için. İlla somut nedenler aramaz. Çünkü duygu dünyasında iki kere ikinin dört etmediğini bilir. Bir şey hissetmiyorsa hissetmiyordur, zorlamanın anlamı olmadığını bilir. Ama bunu dile getirirken bile nazik olan, karşısındakini kırmaktan çekinen kadındır güçlü ve duygusal kadın. Hatta bu özellikleri nedeniyle “odun” olarak suçlanmakla karşı karşıya kalan kadındır.

Sanırım erkekler çoğu zaman bir kadının hem güçlü hem de duygusal olabileceğinin farkına varmıyor.. Onlara göre ya duygusalsındır, kırılgan, narin.. Ya da güçlüsündür, dayanıklı, her şeyin üstesinden gelebilen.. Yıllar önce bir filmde izlemiştim. Filmin ana karakterleri Josh ve Kate birbirlerini sevmektedir. Ama sevgileri devam etse de bir nedenle ilişkileri bitmiştir ve ayrılmışlardır. Josh artık bir başkasıyla çıkmaktadır. Josh, bir gün arkadaşıyla otururken konu Kate’ten açılır. Arkadaşı, “madem hala Kate’i seviyorsun neden onunla evlenmiyorsun” diye sorar ve “Kate de seni hala seviyor, bunu sen de biliyorsun” diye ekler.. Josh’ın verdiği yanıt ilginçtir. “Kate güçlü bir kadın, benden sonra da hayatına devam etti. Ama Sam o kadar güçlü değil. Ondan ayrılırsam yıkılır, hayatına devam edemez. Bunu ona yapamam, terk edemem onu” der.. (İsimler tamamen kurmacadır J). Güçlü olmak erkek dünyası ile özdeşleştirildiği için belki de kadınların güçlü olması erkek dünyasında prim yapmıyor.. Sanırım erkekler de kendilerini daha güçlü hissettirecek güçsüz kadınları tercih ediyor..

Oysa güçlü ve duygusal kadın, istemediği bir hayat sürmektense yalnız kalabilmeyi göze alan kadındır.

Velhasıl zordur güçlü ve duygusal kadın olmak…

Hayat Şef

About Hayat Şef

30’lu yaşların başında bir doktor... Gezmeyi, yeni yerler görmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi, şaşırmayı, etkilenmeyi, fark etmeyi seviyor. Mutfakla falan hiç arası yok.. Hayatı ve insan davranışlarını anlamaya çalışıyor. Bazen “hayatı basit yaşamak gerek” diyebilecek kadar rahat, bazen de “hayat neden bu kadar zor” diyecek kadar daralmış.. Yapmayı düşünüp düşünüp ertelediği bir sürü şey var. Ama bir gün mutlaka motosikletle Ege ve Akdeniz kıyı şeridini dolaşmayı düşünüyor…

Fikrini söyle

*